E-Sınav Uygulama ve İzleme Sorumlusu Eğitimleri

Bakanlığımız Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü  tarafından yapılan E- sınav merkezlerinde görevlendirilmek amacıyla “e sınav Uygulama ve İzleme Sorumlusu  eğitimleri yapılacaktır. 

e-Sınav oturumlarına katılan aday sayısındaki artış ve buna bağlı olarak oturum sayılarının artması, yeni açılacak e-Sınav salonlarının olması ve bir görevlinin bir yıl içerisinde alabileceği azami görev sayısının 20 (yirmi) oluşu da değerlendirildiğinde  “e-Sınav Uygulama Sertifikası”na sahip personelin artırılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Görev yapan personelden öncelik sırasına göre;

İl-İlçe Mebbis Yöneticileri,

Fatih Projesi İl Koordinatörleri,

Fatih Projesi Eğitmenleri,

Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenleri,

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri,

Elektrik-Elektronik Öğretmeni,

Bilgisayar, Elektrik-Elektronik Mühendisleri,

Çözümleyici veya Programcı,  

ek olarak;
           En az ön lisans mezunu olmak şartıyla, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Bilgisayar İşletmeni, Tekniker, Teknisyen, Şef kadrolarında bulunanlardan Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği, Elektrik-Elektronik Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Öğretmenliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği veya meslek yüksek okullarının Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilgisayar Programcılığı, Elektronik Teknolojisi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Elektrik Enerji Üretim, İletim ve Dağıtımı, Elektrik, Elektronik bölümlerinden mezun olduğunu belgleyenlerden, İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde en az 1 (bir) yıl hizmeti olması şartlarını karşılayan personele,” alacakları e-Sınav uygulama eğitimi sonunda “e-Sınav Uygulama Sertifikası” verilecektir.

 Hizmetiçi eğitimlere katılmak isteyen ve yukarıda belirtilen şartları taşıyan personelin bilgilerinin yazımız ekinde bulunan excell  formatında hazırlanarak oluşturulacak listesinin en geç 28 Şubat Çarşamba günü mesai bitimine kadar müdürlüğümüz Ölçme Değerlendirme ve sınav Hizmetleri Bülümüne gönderilmesi hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. 

2 comments

  1. selim bey, Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeniliği kursuna katılıp belgemizi aldık. Ancak sınıf öğretmeni olduğumuzdan dolayı e sınav izleme sorumlusu eğitimlerine alınmadık. ama biz bu eğitimleri alıp sınavlarda görev almak istiyoruz. İl mem ile görüştük bu konuyu ancak aktif olarak Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği yapanları aldıklarını belirtiyorlar. Oysa şartlara bakıldığında bu uygulama keyfi gibi geldi. Sizce bu durumda bizim katılmamızı engelleyen bir durum varmıdır? Teşekkürler

    • Şahsi görüşümü yazıyorum öğretmenim.
      Sınav aşamasında yaşanabilecek bir olumsuzluk durumda; bakanlık ile sağlıklı iletişim kurup gerekli işlemlerin yapılmasında sorun yaşamamak için yetkili kişilerin görev alması gerekiyor. Sadece E-Sınav semineri ile olmuyor. Sistem odasına gerektiği zaman müdahale edilmesi gerekmektedir. Çünkü 30 kişinin o anda sınav hakkı var. Amacımız 0 hata ile; 30 kişiyi sağlıklı bir şekilde sınav almalarını sağlanması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir